WordPress 10 Adımda SEO Ayarı

WordPress sitenizin arama motorları tarafından hızlı bir şekilde bulunmasını istiyorsanız, siteniz için çeşitli ayarlamalar yapmak zorundasınız. Sitenizin yapısını arama motorlarının işlerini kolaylaştıracak şekle getirmeniz için birçok WP-eklenti geliştirilmiştir. Şimdi sizlere kendi imkânlarınızla nasıl “SEO” ayarları yapmanız gerek ve ne gibi eklentileri yüklemeniz gerektiğini anlatacağım.

Öncelikle iyi bir “SEO” için çok mesai ayırmanız ve üzerinde dikkatli çalışmanız gerektiğini belirtmeliyim Aşağıda sıralayacağım liste, sitenizin “SEO” açısından güçlü olmasını sağlayacaktır.

1-Kalıcı Bağlantı (Permalink) Ayarları: Öncelikle sitenizin link yapısını düzenlemeniz gerekmektedir. Bunun için yönetim panelinizden Ayarlar -> Kalıcı Bağlantılar adımını takip ederek site yapınıza en uygun link yapısını seçmeniz gerekmektedir. (Video izlemek İçin Tıkla) http://www.youtube.com/watch?v=KpfEl0C_NYk

2-Başlık (Title) Ayarları: Site başlığı, yazı başlığı ve sayfa başlıklarını en iyi şekilde kullanmak siteniz için ek bir katkı sağlayacaktır. Tema dosyanızda düzenleme yaparak ve çeşitli eklentiler yardımıyla bu bölümleri düzenleyebilirsiniz. Şöyle bir tile kodlaması siteniz için her zaman yararlı olacaktır.

3-Site Haritası (Sitemap) Ayarları: Siteniz için bir sitemap oluşturmalı ve bunu arama motorlarına tanıtmalısınız. Google XML Sitemap eklentisi bunun için en iyi eklentilerdendir. Hatta resimleriniz içinde bir sitemap oluşturup bunu arama motorlarının webmaster yönetim panellerinden eklerseniz resim aramalarından da sitenize ek trafik sağlayabilirsiniz. (Video izlemek için tıkla)

http://www.youtube.com/watch?v=YfcFzNhJ_h0

4-SEO Eklentisi:All In One SEOPlatinum SEO, Yoast SEO gibi çeşitli SEO eklentileri mevcuttur, bunları kurup ayarlarını yapmanız gerekmektedir. Bu eklentiler sizin gözünüzden kaçan birçok işlemi otomatikleştirir ve bu saye de sitenizi SEO açısından her zaman güçlü kılar.

5-SEO Uyumlu Kodlama: Kullandığınız temanın kodlaması hatasız ve anlaşılır olması, çeşitli standartlara uygun ve alanlarda doğru HTML tag’larının kullanılması ile oluşturulmuş olması sitenizin daha rahat bir şekilde arama motorları tarafından indexlenmesini sağlar.

6-Kırık Link Kontrolü: Çeşitli eklentiler yardımıyla site içinde verdiğiniz çeşitli linklerin halen daha çalışıp çalışmadığını çeşitli aralıklarla kontrol etmelisiniz. Bu sayede bir hata varsa müdahale edebilir ve içeriklere erişim sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Broken Link Checker eklentisini bu iş için kullanabilirsiniz.

7-Resim Ayarları: İçeriklerinize resim eklerken resimlerinizin başlık ve alternatif metin alanlarını yazınıza uygun şekilde doldurunuz ve resimler için ayrı bir sitemap oluşturup bunu da arama motorlarına tanıtınız. Eklentiler arasında resimler için çeşitli SEO eklentilerini kullanmanız yararınıza olacaktır.

8-En Çok Okunan/Yorumlanan Yazılar: Bu tarz yazılarınızı sidebar’da bulundurmak hem bu yazılarınıza iç linklemeyi arttırır, hem de kullanıcılara bu tarz yazılara ulaşmada kolaylık sağlar.

9-Benzer Yazılar: Benzer yazılar ile yine yazılarınızı her zaman göz önünde tutar ve hem kullanıcılarınızın hemen sitenizden ayrılmasını önlersiniz hem de yine linkleme açısından yardımcı olur.

10-Yazı İçi Linkleme: Mümkün olduğunca bir yazınızdan başka bir yazınıza link verin, hatta yazı içerisinde ki etiketleri etiket sayfasına bağlayın (bu yazımızda üstte ki WordPress bağlantısı şeklinde), bu sayede yazılarınız belli bir süre sonra etkinliğini kaybetmez ve hem arama motorları için hem de ziyaretçiler her zaman erişilebilir olurlar. Linkleme olayı önemlidir ve dikkat etmenizde yarar vardır.

 

Yorum Gönder.

Facebook Yorumlar