Time Lapse Tekniği

Time lapse (zaman atlamalı çekim) tekniği belirli aralıklarla elde ettiğimiz görüntülerin hızlandırılmış halidir. Örnek olarak bir gülün uzun süren açma sürecini 15 saniye gibi kısa bir zaman diliminde gösterme. Stop motion ile karıştırılabilen bu çekim tekniği ile, insan gözünün izleyemediği süreçleri, çiçek açması, gün batımı vb. bu yöntemle kaydetmek ve izlenebilir kılmak mümkündür.

Time lapse  tekniği basit görünse de, bu işte mucize yaratan fotoğrafçılar, matematiksel hesaplar yaparak, aralardaki süreyi, hareket yönünü hesaplayarak bu çekime girişirler. Bu iş,  sonuç itibari ile göze hoş gelse de, fotoğraf makineleri açısından ömür yıpratıcıdır. 60 dakikalık bir görüntü oluşumunda ortalama 1000-1400 arası fotoğraf çekilmesi gerekiyor ki, bu da “shutter” diye tabir edilen perdeyi ciddi biçimde yormak anlamına gelir.

Bu temel bilgilerin ardından belki de aklınızda canlanacak en büyük soru işareti “Hızlandırılmış Video ile de bunu yapabiliriz, neden bu zor ve meşakkatli yolu tercih edelim?” olacaktır. Time Lapse, normal videodan kat kat kaliteli, kat kat yüksek çözünürlüklü bir sonuç ortaya çıkarır. Çünkü günümüz teknolojisinde ortalama piyasa değeri olan HD kameraların tümü maksimum1920x1080p görüntü kaydı yapar. Ancak bir Canon 550D‘nin çektiği fotoğrafın 5184×3456çözünürlükte olduğunu ve Time Lapse yapacağınız her fotoğrafın bu çözünürlüktedir. Dolayısı ile videonuzun da bu çözünürlükte olduğunu düşünürseniz, aradaki büyük farkı görmüş olacaksınız. Bu esnada yine de video çekmek isterseniz, büyükçe bir veri deposuna  (32gb hızlı yazabilen bir kart) sahip olmanız gerekiyor. Son olarak, makinenin bir süre sonra ısınmasını saymıyorum bile.

Yararlanılan kaynaklar: http://blog.fotografium.com/

Website Yorumlar

  1. Klima Servisi
    Cevapla

    demek ki bu iş “yaav videoları hızlandırıp yapıyolar işte istesem bende yaparım ama vaktim yok” olayı değilmiş 🙂

Yorum Gönder.

Facebook Yorumlar