İyi bir Sayfa Tasarımı için Çalışma İpuçları

İyi bir Sayfa Tasarımı için Çalışma İpuçları

Bir sayfa tasarımı projesine başlarken, ilk önce bir klasör sistemi kurmalıyız. Tasarım sürecine geçmeden önce oluşturacağımız bu sistem ilerleyen süreçlerde işimizi çok kolaylaştıracak ve hataların önüne geçecektir. Her alan da olduğu gibi temiz ve düzenli çalışmak iyi bir tasarım projesinde de olmazsa olmazlardandır.

Bir Proje Klasör Dizini Oluşturun

Bir projeye başlamadan önce, içinde Görsel öğelerin, metinlerin ve fontların ayrı ayrı bulunduğu bir klasörler dizini oluşturun. Böylelikle tasarım süreci ilerlediğinde neyi nerde bulabileceğinizi bilirsiniz ve son dakikada çıkabilecek sorunlarla baş etmeniz çok daha kolaylaşır.

Yedek Bir Kopya Oluşturun

Bilgisayarınızda sistem hatası hiç beklenmedik şekilde karşınıza çıkabilir. Çalışmanızın ilerlediği bölümde karşınıza çıkacak bir sorun tüm emeklerinizin ziyan olmasına sebep olabilir. Böyle durumlara karşı mutlaka çalışmanın bir yedeğini oluşturun ve bunu belirli aralıklarla güncelleyin.

Doğru Grafik Formatını Seçin

Çoğu uygulama muhtelif grafik dosya formatlarını destekler. Kullandığınız format mutlaka nihai görüntüleme işini yapacak olan sistemle uyumlu olmalıdır.

Grafikleri Yapıştırmaktansa Daima Yerleştirin

Sayfa tasarımına yapıştırılmış grafikler yerine bağlanmış olanları kullanmak, grafiklerin ve fotoğrafların tam çözünürlükte basılmalarını ve bütün işleme becerilerinin kullanılabilir. Olmasını sağlar. Örneğin, bir  Indesign programıyla oluşturulan tasarıma yerleştirilen bir görüntü doğrudan Indesign içerisinden düzenlenebilir. İşlenen görüntü kendiliğinden güncellenir.

Baskı Öncesi Son Bir Test Yapın

Yayınınızın düzgün bir şekilde basılması için son bir kontrol her zaman iyidir. Bağlantıların (linklerin) geçerli olup olmadığını kontrol edin.

Kaynak: P. Lawler, Brian.Masaüstü Yayıncılık ve Basım Klavuzu. İstanbul: Alfa Yayınları, 2006

Yorum Gönder.

Facebook Yorumlar