HDR Nedir?

HDR nedir?

Amatör fotoğrafçıları en çok uğraştıran çekimlerden biride farklı ışık değerlerine sahip ortamların tek bir karede elde edilmesidir. Orta kalite bir sensörün algılayabileceği ışık şiddeti, belirli sınırlar içerisindedir. Bu değerdeki fotoğraflar LDR (Low Dynamic Range) olarak adlandırılır. Daha basit bir tanımla şöylede ifade edilebilir; bir fotoğrafta karanlık yüzey ile aydınlık yüzey arasındaki ışık farkı o fotoğrafın dinamik kademesini belirler. Günümüzde görüntü işleme programlarının (photoshop vb…) geliştirilmesiyle fotoğrafın dinamik kademesine müdahale şansıda artmıştır.

Farklı ışık değerlerinin dengelenmesi ve kadrajın içinde kalan her noktanın (ister gölgede, ister ışıkta kalan bölge) patlama ve kararma yapmadan en iyi şekilde algılanması için dinamik kademenin bir görüntü işleme programıyla yükseltilerek işlenmesine HDR (High Diynamic Range) denir.

Her fotoğraf HDR olur mu?

Her fotoğrafı HDR olarak işlenemez. Bunda en önemli unsur harekettir. HDR fotoğraflar mutlaka hareketsiz olmalıdır. Yani HDR yapacağımız fotoğrafta hareket eden objeler olmamalıdır.
Bir martı, bir vapur, araba veya hareket eden insan HDR fotoğraf içine dâhil edilmemelidir. Eğer illa dâhil edilecekse fotoğraftaki boyutu oldukça küçük olmalıdır.
Rüzgârlı bir havada bir manzarayı HDR yapmak istersek, kadrajımızda rüzgârın etkisiyle sallanan bir ağaç dalları/yaprakları olmamalıdır. Buna karşılık gökyüzünde hareket eden bulutlar ile denizdeki dalgalar HDR ye ayrı bir güzellik katmaktadır. Buradaki hareketlenme farklı bir etki bırakmaktadır.

Tarihi yapıların özellikle iç mekân çekimlerinde HDR çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu tür mekânlarda aydınlatma ya zayıf ya da yoktur. Normal şartlarda iç dokuyu yansıtamayız. HDR ile her ayrıntı tek tek görünebilir hale getirilebilir. Tarihi bir kalıntıyı fotoğraflamak için binlerce kilometre gittiniz ve o kalıntı üzerine düşen ışık ters, işte bu noktada da imdadımıza HDR yetişmekte. Ters ışığa rağmen HDR ile tüm detayları alabiliriz.

HDR fotoğraf için ne gerekli?

  • Dijital fotoğraf makinası
  • Tripot
  • Kablo denklanşör ve kablosuz(wireless)
  • Görüntü işleme programı (photoshop vb…)

HDR çekim nasıl yapılır?

HDR 3 veya daha fazla karenin özel bir programla birleştirilmesi sonucu oluşturulmaktadır. Tek kareden de (RAW olmak şartıyla) HDR yapılabilir. Standart olan 3 kare ile HDR yapmaktır. 3 kare -2, 0 , +2 pozlama değerine göre alınır. Işığın şiddetine ve karanlık yüzeylerin algılanabilmesine göre birer stop veya + pozlama ilaveleriyle çekim devam ettirilir.

Tavsiye; HDR işlemini yapmak için Photomatix programını kullanabilirsiniz. 

Kaynaklar:

KANBUROĞLU, Özer Dijital fotoğrafta yaratıcı teknikler, Say Yayınları, İstanbul, 2010

Ömer Kılıç

Yorum Gönder.

Facebook Yorumlar