DSLR ve SLR

Özellikle yeni bir fotoğraf makinesi alırken karşımıza çıkan bu kavramların ne olduğunu ve aralarında ne gibi farklar olduğuna kısaca değineceğim.

Çok kısa bir şekilde tanımlama yaparsak;  SLR (Single-lens reflex), objektifi değiştirilebilen filmli makinalara verilen isimdir. DSLR  (Digital single-lens reflex), yine objektifi değiştirilebilen dijital makinalara verilen isimdir. Diğer bir ifadeyle DSLR teknolojik değişimin profesyonel fotoğraf makinalarına yansımasıdır diyebiliriz. Bir başka ayırıcı nokta ise DSLR‘ de CCD veya CMOS sensör üzerine algılama yapılırken SLR‘de film üzerine algılama yapılmaktadır.

DSLR ve SLR arasındaki farklar nelerdir?

  • DSLR ile çekmiş olduğumuz karemizi anlık olarak izleyebilir ve silebiliriz. SLR’da bu mümkün olmamaktadır. Sonucu ancak tab ettirdikten sonra görülebilir.
  • DSLR’da fotoğraflarımızı SD kartlarda Depolama şansımız vardır. SLR’da film kapasitesi kullanılır.
  • DSLR’da fotoğraf üzerinde oynama imkanımız vardır. İster makina üzerinde istersek çekim sonrasında bilgisayarımızda istediğimiz değişiklikleri yapabiliriz. SLR’da bu karanlık oda teknikleri ile kadrajlama, parlatma, yakma, ve bazı özel teknikler ile fotoğraf üzerinde oynama yapılabilir.
  • Son olarak DSLR’de video çekim mümkünken SLR makinalarda bu imkansızdır.

Hız ve kolaylık  açısından DSLR tercih edilebilir, ama daha fazlasını arayanlar için klasik sistem SLR’nin yerini hiç birşey alamaz. Yeni başlıyorsanız DSLR ile başlamanız daha uygun olacaktır.

Yorum Gönder.

Facebook Yorumlar